Tak jsem přemýšlel, co dalšího by vás mohlo zajímat ohledně návrhů a realizací interiérů a říkal jsem si, že bych dnes mohl blíže nastínit problematiku zaměřenou na interiérové dveře. V dnešní době máme mnoho možností a variant, jak můžou interiérové dveře vypadat, jakou budou mít primární funkci a z jakých materiálů jsou vyrobeny. Při řešení konkrétních dveří bychom si měli v první řadě říci jejich základní funkci. Mají být bezpečnostní, protipožární, protihlukové, nebo například se zvýšenou odolností proti vlhkosti? Funkčních kritérií je poměrně dost a je to první věc, kterou bychom si měli ujasnit. V designu je vždy nejdůležitější funkčnost a ergonomie, až následně přichází na řadu estetika. Už jsem se však mnohokrát setkal s designem, kde se na prvním místě řeší estetika a funkčnost se opomíjí, což je velmi špatně.
Ale nazpět ke dveřím. Funkčnost a účel použití nám udává základní parametry pro použité materiály a provedení jednotlivých dveří. Od toho by se mělo vše odvíjet. Následně můžeme již ve vytyčených mantinelech řešit ostatní požadavky na konkrétní design. Toto téma je poměrně rozsáhlé, tak zkusím nastínit jen některé základní poznatky. Skoro u každého projektu se vždy řeší klasické interiérové dveře, tak si dnes podrobněji rozebereme tento typ dveří.
Interiérové dveře jsou součástí skoro každého vnitřního prostoru, ať už bytového, nebo komerčního.
Interiérové dveře a jejich funkce
Primární funkce interiérových dveří je oddělit jeden užitný prostor od druhého, při možnosti průchodu z jednoho prostoru do druhého. Osobně kladu velký důraz na protihlukové izolační vlastnosti s co nejmenším prostupem zvuku, což je v mnoha případech nezbytné. Interiérové dveře bývají plné, nebo s prosklenou částí. Ty jsou vhodné například do spojovacích chodeb a dalších prostor, jež nejsou přirozeně osvětleny. Prosklené dveře nám totiž poskytují sluneční světlo z místností s okny. Další možností, se stejnými vlastnosti jsou celoskleněné dveře, které jsou vhodné do moderních interiérů a působí čistěji. Skla se vyrábějí transparentní, mléčná, kouřová, bronzová, modrozelená a následně pak s různobarevnými foliemi. Celoskleněné dveře by měly být vždy z bezpečnostního skla.
Běžné interiérové dveře můžeme dělit na klasické, které mají viditelnými panty a předsazené dveřní křídlo v obložce, nebo kovové zárubni. Dále pak na bezfalcové dveře, které mají skryté dveřní panty a dveřní křídlo je v jedné rovině s obložkou. A následně na moje oblíbené dveře se skrytou zárubní, které jsou z těchto tří typů nejdražší, ale také nejexkluzivnější.
Dveře se skrytou zárubní
Dveře se skrytou zárubní jsou v jedné rovině se stěnou a ze dveří vidíme pouze dveřní křídlo. Jejich výhodou je, že jsou v jedné rovině se stěnou a tím se opticky stávají její součástí. Celek pak působí minimalistickým dojmem. Můžeme například opatřit stěnu, včetně dveří, betonovou stěrkou, což nám zapříčiní, že stěna s dveřmi pak působí jednotným dojmem. Při takovémto řešení musíme konstrukci dveří vyztužit proti kroucení, které by mohlo nastat při aplikaci pohledových hmot na dveřní křídlo pomocí mokré cesty. Menší nevýhodou při instalaci skryté zárubně je fakt, že se instaluje pod omítku ve fázi hrubé stavby, tak aby finálně nebyla vidět. Veškeré detaily musíme domyslet, již na začátku.
Design interiérových dveří
Z hlediska úspory prostoru bývají interiérové dveře posuvné do stavebního pouzdra, nebo i po stěně a ty můžeme osadit již do hotového interiéru. Z hlediska materiálu jsou dveře většinou z masivního dřeva, nebo z materiálů na bázi dřeva. Můžeme se však setkat i se dveřmi z jiných materiálů, nebo kombinací různých materiálů.
Dveře z masivního dřeva jsou vhodné do klasických interiérů a památkově chráněných objektů, secesních vil, chalup, rekonstrukcí bytů v historických centrech měst a dalších interiérů. Většinou se jedná o kazetové dveře s výplní, povrchově upravené pigmentovými nátěry. Nevýhoda těchto dveří je, že sesychají a časem se ve spojích kazet objevují praskliny v nátěru, které musíme opravit. Z tohoto důvodu se mnoho výrobců uchyluje k výrobě kazetových dveří z MDF desek, kde tento problém nehrozí, ale pod pigmentovým nátěrem pak nevidíme kresbu dřeva. Dveře z materiálů na bázi dřeva se vyrábějí v různých povrchových úpravách. Tyto povrchové úpravy zahrnují běžně folie, lamináty, pigmentové laky, nebo například transparentní laky, oleje, či vosky na nejrůznějších dřevěných dýhách. Každý výrobce má portfolio svých produktů.
Interiérové dveře a jejich rozměry
Pokud bychom se ještě pozastavili nad šířkami a výškami dveří, tak se dnes standardně vyrábějí dveře v šířkách 60, 70, 80 a 90 cm, přičemž 70 cm široké jsou vhodné ve většině případů do koupelen, 80 cm do většiny obytných místností, chodeb a eventuálně, jako dveře vstupní. Šířka 90 cm je vhodná pro vstupní dveře a dveře do chodeb. Dveře široké 60 cm, se dříve používaly do koupelen a toalet, ale dnes bych je volil jen v případě nutnosti s tím, že není možné osadit dveře větší.
Ještě před několika lety bývaly dveře standardně vysoké 197 cm. Dnes se však již spíše setkáváme s dveřmi vysokými 210 cm, takovéto dveře pak v interiéru působí lépe. Dveře se však vyrábějí i vyšší a v mnoha projektech používáme i dveře výšky 225 cm a vyšší. Toto jsou základní poznatky, které jsem vám chtěl nastínit. Téma interiérových dveří je mnohem rozsáhlejší, ale i tak doufám, že vám to při řešení vašeho bydlení pomůže.
Podívejte se také na článek DESIGNOVÉ RADIÁTORY
Článek o italských dveřích LUALDI