Jsme studio interiérového designu

Zabýváme se návrhy a realizacemi bytových a komerčních interiérů.

BELIGIDESIGN

Bytový design Kuchyňské pracovní desky

Nejběžnější materiály, ze kterých se kuchyňské pracovní desky vyrábějí lze rozdělit do několika kategorií. Každý tento materiál má své typické vlastnosti, klady i zápory. Kuchyňské desky lze posuzovat z několika úhlů pohledu. Estetického, funkčního a ekonomického. Začněme tedy od neobyčejnějšího materiálu pro výrobu kuchyňských desek.

Laminované pracovní desky

Jedná se o vstupní segment, což se ve většině případů odráží na estetice. Laminované pracovní desky se vyrábějí v mnoha dekorech imitujících exkluzivnější materiály. Jedná se například o dekory různých dřevin, přírodních kamenů (například mramoru, žuly apod.), betonu, stěrek a kovů. Dále se vyrábějí v jednobarevných dekorech. Tloušťka laminovaných desek je většinou 38 mm a jedná se o třívrstvý dřevotřískový nosič potažený laminátem. Vyrábějí se s nalepenými ABS hranami, nebo přední hranou s postformingem (jednostranné zaoblení hrany). Osobně považuji tyto pracovní desky esteticky za ne zrovna povedené. Cenově jsou však výhodné.

Po stránce funkčnosti  je nepovažuji také za zrovna vhodné řešení. Hygienicky jsou nezávadné, což udávají dnešní normy. Nejsou moc odolné, ať už proti mechanickému namáhaní, tak proti vysokým teplotám. Proto na ně není možné postavit například horký hrnec. Další nevýhodou jsou spoje lamina s ABS hranami, které časem můžou začít propouštět vlhkost a deska začne bobtnat. V horším případě se hrany můžou i odlepit. Pokud to tedy shrnu, nenapadá mě jiná výhoda, než cena.

Kompaktní desky

Kompaktní desky jsou další variantou pracovních kuchyňských desek. Jedná se o silnostěnný vysokotlaký laminát. Jsou odolné proti vlhkosti, tudíž se hodí i do koupelen. Kompaktní desky se vyrábí i ve variantách pro exteriérové použití, kde se používají na různé obklady stěna, balkonů apod. Svými vlastnostmi i estetikou předčí laminované desky a jedná se o dobrý poměr mezi estetikou, uživatelskými vlastnostmi a cenou. Vyrábějí se v mnoha desénech a strukturách povrchu, přičemž jsou schopny splnit požadavky na moderní design kuchyní.

Kompaktní desky mají většinou, černé, bílé, nebo hnědé jádro, které je pak na řezu vidět. V některých případech může být tato skutečnost z hlediska estetiky ku prospěchu, jindy ale ne. Je to dáno vlastnostmi a výrobou těchto desek. Pokud nechceme, aby jádro vytvářelo kontrast s povrchem desky, je vhodné volit, černé, či bílé desény, kde se jádro pak ztratí. Nejvhodnější řešení jsou jednobarevné desky v černé, nebo bílé barvě, s různými strukturami povrchu, kde je jádro ve stejné barvě, jako povrch desky.

Kompaktní desky se vyrábějí v různých tloušťkách, přičemž se na kuchyně používají desky tenčí, obvykle 12 mm tlusté. Můžu být ale i tlustší, či tenší. Kompaktní desky jsou poměrně odolné vůči mechanickému namáhání, ale i tak je například nožem poškrábete. Vůči teplotě jsou také odolnější, než laminované desky, ale i tak nejsou vhodné pro položení horkých hrnců. Hygienicky jsou naprosto nezávadné, stejně tak, jako všechny ostatní kuchyňské pracovní desky.

KOMPAKTNÍ DESKY EGGER

DESKY JAFHOLZ – FUNDERMAX

KOMPAKTNÍ DESKY FUNDERMAX

Kuchyňské pracovní desky z Materiálu DuPont™ CORIAN®

DuPont™ CORIAN® neboli umělý kámen je unikátní kompaktní materiál, který byl v 60. letech vyvinut americkou společností DuPont™. Jde o pevnou masivní hmotu vyrobenou z jemně namleté směsi přírodních minerálů a polymetyl-polymetakrylátové pryskyřice.

Desky Corian jsou velmi odolné, zachovávají si stálý vzhled a ve velké míře odolávají nárazům a škrábancům, které mohou vzniknout každodenním používáním. Jedná se o materiál na vysoké estetické úrovn. Je extrémně hygienický a nevyžaduje velkou údržbu. Škrábance, odštěpky a ještě vážnější poškození lze snadno opravit na místě bez zanechání stopy.

Desky Corian mají povrch bez pórů, který znemožňuje špíně a skrvnám pronikat do materiálu. Skvrny zůstávají na povrchu a mohou být jednoduše odstraněny houbičkou na mytí nádobí a domácími čistícími prostředky.

Velkou výhodou Corianu je bezespárové použití, kdy jsou výsledné napojení desek, bez viditelných spojů. Tím můžou vzniknout pracovní desky, které jsou z jednoho kusu materiálu a mají z tohoto materiálu i vytvořený dřez, včetně odkapávače. Corian můžeme tvarovat do různých tvarů, takže je možné ho použít i na nevšední design kuchyní. Krátkodobě dokáže odolávat i vysokým teplotám, ale stále není vhodné na něj pokládat horké hrnce, nebo na něm krájet. Vyrábí se v mnoha designových desénech.

CORIAN

Existují i další výrobci desek z umělého kamene. Například:

HIMACS , TECHNISTONE , QUARELLA

Kuchyňské pracovní desky z masivního dřeva – dřevěné spárovky

Masivní dřevo na kuchyňské pracovní desky se většinou používá ve formě spárovek, což jsou desky z lepených masivních hranolů. Vyrábějí se jako průběžné, kde jsou jednotlivé kusy dřeva po celé délce desky a nebo neprůběžné, slepované z malých hranolů i příčně. Průběžné spárovky jsou esteticky hodnotnější, ale i dražší. Toto řešení se u desek za masivního dřeva používá kvůli kroucení. Dřevo je heterogení materiál a v každém řezu má jiné vlastnosti. Tím, že se hranoly při lepení skládají opačnými stranami k sobě, tak následně jednotlivé síly působící ve dřevě působí proti sobě a eliminují případné kroucení. Dřevo je přírodní materiál a ke kroucení má značné sklony.

Dřevěné spárovky se vyrábějí v různých tloušťkách, ale nejběžnější jsou 40, 26 a 20 mm. Na kuchyňské pracovní desky jsou vhodné spárovky z tvrdých dřevin, například dubu, nebo buku, eventuálně jasanu, či exotických dřevin. Dřevo není nejodolnějším materiálem, tudíž je nutné ho následně povrchově upravit. Pokud chceme zachovat strukturu dřeva volíme transparentní nátěry, ať už na bázi olejů, či vosků, nebo laky. Osobně se přikláním k používání olejů, které se sice musí jednou za čas oživit dalším nátěrem, ale vypadají na dřevě lépe, než lak. Další nespornou výhodou je jednoduchá oprava poškozených míst, kdy se místo lokálně přebrousí a naolejuje a tím oprava končí. U laku je nutné přebrousit celou desku a následně i přelakovat. Oprava není možná lokálně, bez budoucí viditelnosti.

Masivní dřevo je krásný materiál a hodí se do moderních i rustikálnějších interiérů. Například skandinávský design pracuje se dřevem v celém svém spektru.

DŘEVO A JEHO KRÁSY – POUŽITÍ DŘEVA V INTERIÉRU

Kuchyňské pracovní desky z přírodního kamene

Přírodní kámen je jedním z nejtrvanlivějších a esteticky atraktivních materiálů používaných pro výrobu kuchyňských pracovních desek. Jeho přirozená krása, odolnost a široká škála barev a textur z něj dělají oblíbenou volbu pro mnoho domácností. Zde je pohled na některé klíčové vlastnosti, které přírodní kámen nabízí při použití v kuchyni.

  1. Odolnost a trvanlivost: Přírodní kámen, jako například mramor, žula nebo křemen, je extrémně odolný a trvanlivý materiál. Je odolný vůči teplu, škrábancům, skvrnám a mechanickému opotřebení. To znamená, že kuchyňská deska z přírodního kamene může odolávat každodennímu používání, nárazům a vydrží mnoho let.
  2. Estetika a přirozenost: Dodává kuchyni elegantní a luxusní vzhled. Jeho přirozené textury, vzory a barevné varianty umožňují vytvořit unikátní designový prvek, který se hodí k různým interiérovým stylům. Přírodní kámen také přidává do prostoru pocit přírodnosti a autenticity.
  3. Odolnost vůči teplu: Je odolný vůči vysokým teplotám, což je v kuchyni velmi důležité. Můžete na něj bez obav položit horké pánve a hrnce přímo z vaření, aniž byste si museli dělat starosti o poškození povrchu.
  4. Snadná údržba: I když vyžaduje určitou míru péče, přírodní kámen lze snadno udržovat. Pravidelné čištění měkkou houbou, vodou a mírným čisticím prostředkem je obvykle dostačující. Pro delší životnost a zachování lesku může být vhodné pravidelné těsnění povrchu kuchyňské desky.
  5. Unikátnost: Každá kuchyňská deska z přírodního kamene je jedinečná. Každý kus kamene má své vlastní vzory

Keramika

Keramické kuchyňské pracovní desky se staly stále populárnější volbou v moderním kuchyňském designu díky svým výjimečným vlastnostem a estetickému vzhledu. Tento materiál nabízí řadu výhod a je vhodný pro různé typy kuchyní. Zde je přehled některých vlastností a použití keramických pracovních desek v kuchyni:

  1. Odolnost a trvanlivost: Keramické pracovní desky jsou extrémně odolné vůči poškrábání, teplu, skvrnám a chemikáliím. Jsou schopné snášet náročné podmínky běžné v kuchyni, jako je krájení potravin, vystavení horkým hrncům a pánvím nebo používání agresivních čistících prostředků.
  2. Hygienické vlastnosti: Keramika je hladký materiál, který není porézní, což znamená, že je odolný proti pronikání baktérií, plísní a zápachů.
  3. Široká paleta barev a vzorů: Jsou dostupné v široké škále barev, textur a vzorů, což vám umožňuje vybrat si takový design, který se hodí k vašemu kuchyňskému stylu a estetice. Můžete si vybrat desky, které imitují přírodní kámen, mramor, dřevo nebo si zvolit moderní a barevné vzory.
  4. Snadná údržba: Jsou snadno udržovatelné. Stačí je otřít vlhkým hadříkem nebo jemným čistícím prostředkem. Kvůli jejich odolnosti vůči skvrnám není časté těžké čištění nezbytné.
  5. Odolnost vůči teplu: Jsou vysoce tepelně odolné, což znamená, že můžete přímo umístit horké hrnce nebo pánve na povrch desky bez obav z poškození.

KERAMICKÉ DESKY LAMINAM

KERAMICKÉ DESKY ATLAS CONCORDE

Podívejte se na naše REALIZACE KUCHYNÍ